Skip to content Skip to footer
FESTİVALDE NELER VAR?

Kapadokya Gastronomi Festivali – 2024

İlki Mayıs 2022’de gerçekleştirilen Kapadokya Gastronomi Festivali bu yıl 5-6 Mayıs 2024 tarihlerinde planlandı.

Geçtiğimiz yıl, Kapadokya’nın binlerce yıldır ev sahipliği yapmış olduğu uygarlıkların lezzet hafızasını modern zamanların bilgi dağarcığıyla harmanlayarak, bölgemizin unutulmaya yüz tutmuş gastronomi hazinesine görünürlük kazandırmış ve böylece, doğa ve tarihin buluşarak insana muazzam bir çevrede yaşama fırsatı sunduğu bölgemizin “bir başka” yüzünü vurgulamıştık.

Bu yıl ise, Kapadokya bölgesinde gastronomi rüzgarını başlatan bu etkinliği yine insan, tarih ve doğa temaları üzerinden yürütüyor; tarih boyunca bu kadim topraklarda yaşamış çeşitli kültür ve inançlara sahip insanların baharın gelişini, şifa, bolluk ve bereket beklentileriyle anlamlandırarak kutladıkları Hıdırellez’in geleneksel lezzetlerini öne çıkartıyoruz. Doğanın uyanışı ile insanın yeşeren umutlarının bütünleştiği, mevsimsellik ve yerelliğin ön planda tutulduğu Kapadokya’da Bahar Sofraları etkinliğinde bir araya geliyoruz.

Kapadokya’da Bahar Sofraları etkinliği ile bölgemizde farklı tarihlerde yaşamış, farklı kültürlere mensup toplumların ortak lezzetleri yazın gelişi kutlamaları bağlamında vurgulanarak, Kapadokya’nın sahip olduğu diğer turizm varlıklarının gölgesinde kalmış gastronomi zenginliğine bilinirlik kazandırılması yolunda bir adım daha atılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, yerel ürünler ile Hıdırellez sofraları kurulacak, bölgemizin ritüelleri canlandırılacaktır.

SUNULAN YEMEK MENÜLERİ

Yöresel Yemekler

Adaçaylı Kuzu Tandır ve Keşkek
Bahar Salatası
Hıdırellez Böreği
Yarpuz Şerbeti, Kekik Şerbeti
Küllü Mısırlı Isırgan Çorbası
Peynir Tabağı
Kuzu Yahni
Bademli & Cevizli İrmik Helvası
Çörek Otlu Nevşehir Çömlek Peyniri
Taze Otlarla Gözleme Çeşitleri
Keskiç Ekmeği
Mleçnik Tatlısı & Gurabi
Niğde Kütük Peyniri
Niğde Mavisi Kapadokya Mağara Peyniri
Tarhana Çorbası
Mustafapaşa Usulü Tuzlu Balık
Anadolu Yufka Ekmeği